Využití kyseliny hyaluronové a její účinky

Jednou z nejzásadnějších a nejvýznamnějších vlastností kyseliny hyaluronové je to, že dokáže vázat vodu, a to až 1000x více než je její vlastní váha – v tomto se jí žádná jiná přírodní látka nevyrovná. V kůži tak vyplní „prázdná místa“, naváže na ně vodu a vypne pleť – v podstatě obnoví vlákna, která udržují tkáň mladou a její molekuly fungují jako taková přírodní houba. Umí snižovat produkci mazu mastnější pleti a napomáhá i tvorbě nového kolagenu uvnitř vrstev pokožky. Má také mimořádně hojivý účinek a podporuje pružnost a poddajnost pokožky. Proto dokáže hydratovat a zjemňovat pleť zevnitř. Protože má kyselina i silné antioxidační účinky, které chrání před volnými radikály, účinně pleť regeneruje a projasňuje.

Kyselinu hyaluronovou najdeme zastoupenou především v přípravcích proti předčasnému stárnutí pleti – v krémech, sérech, jako čistý koncentrát nebo v ošetřující péči na nehty a ruce.

Prostředky s kyselinou hyaluronovou jsou vhodné i na vlasy – zejména po letních měsících, kdy se vlasy velmi namáhají a jsou vysušené, lámavé a slabé, s nimi dokáže takový produkt udělat zázraky. Maska nebo balzám vlasy zacelí, ale především posílí a hydratuje, a to na velmi dlouhou dobu.

Velmi oblíbeným způsobem použití je také možnost nechat si „vyhladit“ vrásky u estetického chirurga. V případě použití koncentrované kyseliny hyaluronové lze dosáhnout opravdu liftingového efektu, protože ta se velmi rychle vstřebává a prochází horní vrstvou pokožky. Estetičtí chirurgové v tomto případě používají injekce s tenkou jehličkou na pleť a rty v podobě vpichu přímo do vrásek. Největší účinek mají například u kolmých vrásek nad kořenem nosu, u ústních koutků a na bradě. Tam kyselina hyaluronová zaplní prostor a naváže vodu, čímž okamžitě vyhladí a zpevní. V této podobě vydrží v pleti od 6 do 12 měsíců a poté se vstřebá postupně do vaší pleti, neovlivní tedy vzhled tváře ani její mimiku. Pomocí různých koncentrací kyseliny hyaluronové lze dokonce korigovat malé nerovnoměrnosti v obličeji a zvýraznit konturu rtů a velkou výhodou je, že se na ni nevyskytují alergické reakce.

Kyselina hyaluronová má tak široké spektrum použití, že se neustále objevují nové a nové možnosti. Dokonce už v 60. letech minulého století se s ní léčily vředy nebo popáleniny, používali ji oční chirurgové, ale zejména v posledních letech stoupá její rozvoj a využití raketovým tempem, a stále více v kosmetickém průmyslu. V medicíně je její zastoupení také naprosto mimořádné – jmenujme například léčbu chrupavek a šlach, kožní štěpy, protirakovinnou léčbu zvýšení imunitní odezvy, stimulaci tvorby nových cév, redukci jizev, mírnění projevů akné, léčení dermatitidy, protizánětlivé přípravky a mnoho dalších.